22 Aralık 2015 Salı

Patriotlar da patladı!

ABD ve Hollanda’nın ardından Almanya da, Suriye tehdidine karşı Türkiye’de konuşlandırdığı Patriot füze bataryalarını geri çekti.

Emin ÖZGÖNÜL / ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu henüz iki ay önce Ankara’ya gelen Almanya Başbakanı Merkel’e, “Patriotların Türkiye’de kalmaları dolayısıyla kendisine teşekkür ettim” dediğini açıklamıştı. Alman Savunma Bakanı Ursula Leyen de bu yılın Mart ayında Kahramanmaraş’taki Patriot birliğini ziyaret ederek, Suriye’deki savaş bitinceye kadar Patriotların Türkiye’de kalacağını söylemişti. Ancak Patriot füze bataryaları dün geri çekildi ve İskenderun limanından gemilere yüklenerek Almanya’ya götürüldü. ABD ve Hollanda’dan sonra Almanların da füzeleri geri çekmesi ile, Türkiye’de Suriye tehdidine karşı Patriot kalmadı.

Foto: DHA -Hollanda’dan sonra Almanlar da Patriotlarını çekti

Davutoğlu 18 Ekim 2015 günü Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Özellikle Rusların ihlali ve Suriye konusu ele alındı. Ben her şeyden önce Patriotların Türkiye’de kalmaları dolayısıyla teşekkür ettim. Türkiye’ye Almanya NATO sistemi içinde ortak güvenliğe sahiptir” dedi.

Davutoğlu 26 Haziran 2014’de de, Dışişleri Bakanı olarak, NATO toplantısına katılmış ve ‘’Patriotlar, ABD, Hollanda ve Almanya tarafından tedarik ediliyor. Hiçbirinden olumsuz bir yaklaşım söz konusu değil’’ demişti.

Ancak 380 parçalık Alman Patriot füzeleri, konuşlu bulunduğu Kahramanmaraş’tan söküldü. Dün de Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Limakport limana taşınarak Danimarka bandıralı ‘’Britannia Seways’’ adlı gemiye yüklenip, Almanya’ya götürüldü.

GAZİ KIŞLASINDAYDI

Almanya, Türkiye’nin NATO’ya başvurusu ve Suriye’den gelebilecek tehdit nedeniyle Ocak 2013’de, Kahramanmaraş Gazi Kışlasına 250 kişilik askeri birlik ve Patriot Füze sitemlerini konuşlandırmıştı.

2012 yılı sonunda Suriye’den atılan füzelerin Türk vatandaşı sivillerin ölümüne yol açması üzerine Türkiye, NATO’dan hava savunma desteği istemiş ve 2013 Ocak ayında, ABD, Hollanda ve Almanya Patriot bataryaları göndermişti. ABD ve Hollanda bir süre sonra Almanya’da dün Patriotları geri çekti.

Fotoğraflar: DHA

Kaynak Sözcü
Patriotlar da patladı! http://habervizyonu.com/2015/12/22/patriotlar-da-patladi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder