22 Aralık 2015 Salı

Nure Sufi’nin mezarı harabeye döndü!

Anadolu Türk tarihinin en önemli figürlerinden Karamanoğulları Beyliğinin kurucu Nure Sufi’nin mezarı kaderine terk edildi.

15.yüzyıla kadar Anadolu’nun Osmanlı ile birlikte en büyük iki devletinden birisi olan ve Anadolu Türk tarihi için en az Osmanlı kadar önemli bir yere sahip olan Karamanoğuları Beyliği’nin kurucusu Nure Sufi ve eşinin Mersin Mut’ta bulunan mezarı kaderine terk edildi.

FOTO:DHA Mezarların, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında olduğu belirtiliyor.

Mut’a bağlı Değirmenlik Yaylası’ndaki SİT alanı içerisinde bulunan mezarlar, bakım ve koruma çalışmaları yapılmayınca kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
Etrafı taşlarla çevrili olan türbe görünümündeki mezar, tarihi yapılara olan ilgisiz tavrı gözler önüne seriyor. Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında olduğu belirtilen türbe yıkılma riski taşırken, türbe ve mezar SİT alanı içerisinde yeraldığı için hiçbir çalışmanın yapılmamasına izin verilmiyor.

FOTO:DHA Tarihi mezar kaderiyle başbaşa kalmış durumda.

ÇATISI YIKILMAK ÜZERE

Görünüm itibariyle bir harabeden farkı olmayan türbenin tahtadan yapılmış çatısı, çürüdüğü için yıkılma riski taşıyor. Yıkılması halinde mezara ciddi zarar verebilecek olan çatıya ise, izin olmadan bir ivi dahi çakılamıyor. Anadolu’ya yerleşen ilk Türk’lerden olan Nure Sofi’nin mezarının son drumu, görenlerin içini sızlatıyor.

FOTO:DHA Köylüler ilgisizliğe isyan etti.

“ECDADIMIZIN KEMİKLERİ SIZLIYOR”

Köy sakinlerinden Hacı Kerim Uçar, bir tarihin yok olduğunu ifade ederek, “Bakan olmazsa 3-5 yıl daha ayakta durabilir. Karamanoğulları’ndan Mehmet bey, babası, dedesi orada yatıyor. Bu ülkenin geçmişindeki en değerli insnalardan biri. Buraları bize emanet eden insanların mezarı orada sahipsiz. Geçmişte merhum Şevket muhtarımız çok ilgilendi, etkinlikler düzenledi ama sonrası gelmedi. Nure Sofi dediğimiz insan bizim ecdadımız. Onların kemikleri sızlıyor orada. Onların kemiği sızladığında bizim kemiğimiz de sızlıyor. Yetkililer artık bir el atsın bu işe” dedi.

Yetkilileri göreve çağıran Servet Kozalak ise, “Mezar şu an çok kötü durumda, yıkılmak üzere. Daha önce etkinlikler yapılıp sahip çıkılıyordu ama artık hiçbir şey yapılmıyor. Devletimizin buraya el atması lazım. Burada ecdadımız, tarihimiz yatıyor. Buraya sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

1228 yılında Selçuk Sultanı 1′nci Alaüddin Keykubad tarafından Ermenek Kalesi civarına yerleştirilen Karamanoğlu Beyliğinin ilk tarihi şahsiyeti Nure Sufi’dir. Karaman adını verdiği oğluna beyliği devretmesinden sonra ömrünü Mut’ta geçirmiş ve ölümü üzerine Sinanlı nahiyesi Değirmenlik Yaylası’na gömülmüştür. Nure Sufi’nin Karamanoğulları içerisinde önemli bir yeri vardır. Nure Sufi’den geniş bir şekilde bahseden tarihçi bilgin İbni Bibi’dir. Onun verdiği bilgilere göre Nure Sufi, Kamereddin (Ermenek) ilinde, dağlardan Larende’ye (Karaman) kömür taşımakla ailesini geçindiren bir kömürcüdür.

(Ali Ekber ŞEN-Murat SÖZERİ-İbrahim MAŞE/DHA)

Kaynak Sözcü
Nure Sufi’nin mezarı harabeye döndü! http://habervizyonu.com/2015/12/22/nure-sufinin-mezari-harabeye-dondu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme