22 Aralık 2015 Salı

Çin’in 40 şehrinde kırmızı alarm

Çin’in kuzeyindeki 40 şehirde hava kirliliği nedeniyle alarm verildi

Yerel basına göre Çinli yetkililer, Pekin ile birlikte komşu Tianjin şehri ve Hebei Eyaleti’nin Baoding, Handan, Langfang ve Xingtai şehirlerinde hava kirliliğinin çok zararlı seviyelere ulaşması nedeniyle kırmızı alarm verildiğini belirtti.

Foto: Cihan

Pekin’de 6-9 Aralık’ta ilk, 19-22 Aralık tarihlerinde ise ikinci kez ikinci kırmızı alarm verilmişti. Tianjin’de bu geceden perşembe sabahına kadar geçerli olmak üzere ilk kez kırmızı alarm veriliyor.

Foto: Reuters

Pekin’de havada metreküp başına düşen zararlı parçacık oranını ölçen PM 2,5 oranı 465 olurken, kirlilik seviyeleri Pekin Belediyesi Çevre İzleme Merkezi’ne (BMEMC) göre, şehrin güneyinde altı dereceli kirliliği ölçüm sistemi hesaplamasında kirlliğin 6’ye ulaşacağını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise sağlıklı PM 2,5 oranı 25 olarak açıklanıyor. Yarın ise gün içinde kirliliğin azalarak 4 seviyesine ineceği ancak bu seviyenin de tehlikeli olduğu ifade edildi.

Foto: Reuters

KIRMIZI ALARMDA NE YAPILIYOR?

Çin’de hava kirliliği için verilen kırmızı alarm süresince şehirlerde plakanın son rakamına göre tek-çift plaka uygulanıyor ve araçların yarısının trafiğe çıkışı kısıtlanıyor. 22 milyon nüfuslu Pekin’de 5 milyon araç bulunuyor.

Foto: Cihan

Ayrıca özel ve kamu kurumlarında çalışma saatlerinde esnekliğe gidiliyor. İlk ve orta dereceli okulların da eğitime ara verilmesi tavsiye ediliyor ve inşaat çalışmaları askıya alınıyor. Ayrıca, şehirde açık hava aktiviteleri sınırlanırken, özellikle büyük aktiviteler iptal ediliyor.

Çin’de hava kirliliği için mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört alarm seviyesi bulunuyor.

CİHAN

Kaynak Sözcü
Çin’in 40 şehrinde kırmızı alarm http://habervizyonu.com/2015/12/22/cinin-40-sehrinde-kirmizi-alarm/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder