22 Aralık 2015 Salı

Mimarlar 60. yılını kutluyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde geçen 60. Yıl etkinlikleri Anıtkabir’den başlayacak

Foto: SÖZCÜ- Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını kutluyor

Mimarların 60 yıllık mücadele geleneği: “ İster üç, ister üç bin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur.”

60 yıllık Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, mesleğe ülkeye ve kente sahip çıkma mücadelesi saat 17.00’da Mimarlar Odası’nda 60.yılın hikayesi etkinlikleri ve kokteyli ile devam edecek. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni 60 yıla taşıyan başkan, sekreter ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Yavuz Önen’in tematik sunuşu ile başlayacak ,Oda’yı 60. Yıla taşıyanlar Oda’yı anlatacak, tartışacak. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde mimarlık için 60 yılı geride bıraktığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, duygularını şu sözlerle ifade etti: “ TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını 25 Aralık’ta geride bırakıyor.60 yıllık bir geleneğin taşıyıcıları olarak gelenekten geleceğe mücadeleyi birlikte konuşacağız., Güvenpark’ın, Ulus Tarihi Kent Merkezinin, Cumhuriyet’in mimari mirasının, Saraçoğlu Mahallesinin, Atatürk Orman Çiftliği’nin,Özel okulların, depremlerin, telif haklarının, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin, kamusal alanlarının mücadelesini 60 yıldır inançla ve kararlılıkla yürüten bir örgüt olarak Mimarlar Odası sadece Mimarların Odası değil, kentin odası, herkesin odası oldu. Hem Anıtkabir buluşmasına hem de 60.yıl etkinliklerimize bütün kentlileri davet ediyoruz”

Candan 1967 yılında Vedat Dalokay ve arkadaşlarının yönetiminde yayınlanan Mimarlar Odası Ankara Şube faaliyet raporundan “sanki bugünü anlatıyor” ifadeleriyle alıntı yaptı: “İster üç, ister üçbin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur’. Sayımız ne olursa olsun şuna yüzde yüz inanıyoruz ki, mimarlık topluluğumuz ‘cici şeyler çizen bir sanatçı topluluğu’ niteliğinden çıkıp, kendine layık olan bağımsız mesleki politika sorumluluğunu idrak etmedikçe, devlet yöneticilerine kendi varlığını ve vazgeçilmezliğini kabul ettirmedikçe yurt yönetimine katkıda bulunamayacaktır” “Bütün çabalarımıza rağmen bizleri çağırmadılar. Başarısızlıklarını gösterdiğimiz zaman bizleri ‘Art niyetli kimseler, harabelerde tüneyenler’, olarak nitelediler. Gerçek demokratik düzen içinde çok tabii karşılanacak Odamızın deprem konusundaki gayret ve tutumu, demokrasiyi yalnız biçimsel yönden gören bazı kişilerin, hatta Meclis kürsülerinde yaptıkları yalan beyanlarla lekelenmek istendi. Türk Mimarlığı devrimci ve toplumcu niteliğini ne zaman kazanacak?”

“Mimarlar Odası meslek teşekküllerinin içinde onlara öncülük yaparak demokratik düzen içindeki görevini yüklenmeğe hazırlanmaktadır. Ankara Şubesine birçok güçlük çıkarılıyor ve iftiralar atılıyorsa bu, her öncünün karşılaştığı olağan şeylerdir.”

Kaynak Sözcü
Mimarlar 60. yılını kutluyor http://habervizyonu.com/2015/12/22/mimarlar-60-yilini-kutluyor/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder