9 Ocak 2016 Cumartesi

İTÜ’de derslere cuma namazı ayarı

Kamudaki “cuma namazı ayarı” İTÜ tarafından öğrencilere de yapıldı. İTÜ’de artık cuma günleri saat 11:30 ile 13:30 arasında ders verilmeyecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü, hükümetin çıkardığı “Cuma genelgesi”nin ardından tüm enstitü ve fakültelere talimat göndererek cuma günleri saat 11:30 ila 13:30 arasındaki derslerin saatlerinin değiştirilmesini istedi.

İTÜ’de artık cuma günleri saat 11:30 ile 13:30 arasında ders yok.

GENELGEDE “İSTEYEN ÇALIŞANLARA” DİYOR

Oysa genelgede, sadece isteyenlere izin verilmesi gerektiği belirtilerek “çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verilir” ifadesine yer veriliyor.

 

REKTÖRLÜKTEN “SAATLERİ DEĞİŞTİRİN” EMRİ

Odatv’nin haberine göre; İTÜ’nün rektörlük emrinde, cuma saatine denk gelen tüm derslerin değiştirilmesi istenerek şu ifadelere yer verildi: “Sayın Dekan Yardımcısı Hocalarımız ve Enstitü Sekreterlerimiz, ‘Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmadan izin verilir’e ilişkin 08 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Cuma namazı izni ile ilgili 2016/1 sayılı genelge gereğince, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar yarıyılında açılan derslerden Cuma günlerinin 11:30, 12:30 ve 13:30 saatlerinde başlayan ekli tabloda bilgileri verilen derslerinizin saatlerinin değiştirilmesi ile ilgili gerekli düzenlemenin Dekanlığınız tarafından yapılması Rektörlüğümüzce bildirilmiştir.”

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMIŞTI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cuma namazı ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı “Cuma izni” genelgesinde “Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; Cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verilir. Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.” denilmişti.

Kaynak Sözcü
İTÜ’de derslere cuma namazı ayarı http://habervizyonu.com/2016/01/10/itude-derslere-cuma-namazi-ayari/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme