10 Ocak 2016 Pazar

Geleceğin mimarlarının hayallerine yRobot ile 3 boyutlu yorum!

yRobot Laboratuvarı sayesinde öğrenciler tasarımda robot teknolojileri alanında uygulama ve araştırma yapma imkanı yakalayacak.

Kentsel dönüşüm sürecine giren İzmir’in kentsel mimarisine katkı sağlayacak projeler geliştiren Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, geleceğin mimarlarının mesleki becerilerine ve araştırma olanaklarına katkı sağlamak amacıyla yRobot: Robotic Crafts (Robotik Zanaat) Laboratuvarını kurdu. Robotik teknoloji ile tanışacak olan öğrenciler birbirinden farklı biçimlere ve özelliklere sahip yapıları inşa etme şansı elde edecekler.

hayallerine

MİMARİDE TEKNOLOJİ DEVRİ

Türkiye’de sayılı sayıda üniversitenin sahip olduğu endüstriyel robot cihazına sahip olan y-Robot Laboratuvarı, Viyana’da kurulan ve dünyanın önde gelen üniversiteleri ile araştırma merkezlerinin üyesi olduğu Association for Robots in Architecture’ın (Mimarlıkta Robotlar Derneği) Türkiye’deki ilk üyesi olmayı da başardı.

yRobot Laboratuvarı sayesinde öğrencilerin tasarımda robot teknolojileri alanında uygulama ve araştırma yapma imkanı yakalayacaklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Serdar Aşut, “Günümüzde, robotik cihaz gibi teknolojiler sayesinde yapı üretme teknikleri ve araçları da değişmeye başladı. Artık daha farklı biçimlere ve özelliklere sahip yapıları hayal ve inşa etme şansımız var. Bu sayede mimaride yeni bakış açıları ile düşünme ve geliştirme olanağı yakalıyoruz.” bilgisini verdi.

İZMİR’E 3 BOYUTLU MİMARİ

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan ve içinde yRobot Laboratuvarını da bulunduran MakerLab atölyesinin üretmek isteyen herkese açık olduğunu söyleyen Aşut, “Buradaki hedefimiz, birçok alanda köklü dönüşümleri beraberinde getiren robot teknolojilerinin mimarlık, tasarım ve güzel sanatlar ile kesiştiği alanlarda ortaya çıkabilecek yeni durumları keşfetmek. Dahası, bu laboratuvarın üretmek isteyen ve merak duyan herkesin uğradığı ve yeni fikirlerle katkı sunduğu bir ortam olmasını arzuluyoruz. Bu teknolojiyle kentsel dönüşüm sürecine giren İzmir’in mimarisine katkı sağlamayı da arzu ediyoruz. Kentin estetik görselliğine 3 boyutlu yorumlar kazandırarak farklı bir mimari bakış açısı geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla geleceğin mimari yapıları artacak, böylece kentin görünümü de değişmiş olacak” dedi.

İZMİR’DE BİNA YAŞI ORTALAMASI 25

TÜİK’in son verilerine göre İzmir’de bulunan hane sayısı bir milyon 264 bin civarında. 2015 Kasım ayı verilerine göre ise İzmir’de gerçekleştirilen konut satış sayısı 6 bin 522 olarak açıklandı. Bina yaşı ortalamasının 25 olduğu İzmir’de, kaçak ve çarpık yapılaşma oranı ise yüzde 60-65 düzeylerinde.

Kaynak Sözcü
Geleceğin mimarlarının hayallerine yRobot ile 3 boyutlu yorum! http://habervizyonu.com/2016/01/10/gelecegin-mimarlarinin-hayallerine-yrobot-ile-3-boyutlu-yorum/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme